Indie (20) – Orcha

Ráno máme oba dva hlad a ze všeho nejdřív chceme jít na snídani. Před hotelem se ale rozhodneme, že se půjdeme podívat nejprve na chrámy, jejichž špičky vidíme vykukovat kousek za městem. Venku se motá podezřele moc lidí a je tu vysoká koncentrace svatých mužů. Všichni jdou naším směrem a za chvíli je nám jasné proč. Je prý zase nějaký svátek a lidé se jdou vykoupat do řeky. Z našich chrámů se nakonc vyklubou velké Kenotafy – obrovské hrobky. Když je všechny prolezeme, tak konečně jdeme na tu snídani. Proudy lidí ale stále míří k řece.

Snídaně je obrovská. Nejdřív vajíčka + tousty a potom ještě vločky s mlékem nebo ovesná kaše – oboje s ovocem a výtečné. Jsme přecpaní. Jdeme se mrknout do velkého chrámu uprostřed města. Až na jednoho svatého muže zpívajícího a hrajícího na bendžo je prázdný. V chrámu na náměstí se ale něco děje, takže jdeme dovnitř. Na nádvoří se obrovská fronta lidí cpe do chrámu, do toho hrají muzikanti, ženy obíhají kolem dokola nějakou sošku a některé leží tváří na zemi směrem k hlavní sošce v budově, kterou přes dav ani není vidět. Je tu příšerně narváno.

Když se nám podaří dostat se ven, tak jdeme obhlédnout chrám za městem. Ve vedru, které panuje, je to celkem namáhavá procházka. U chrámu chce po nás hlídač lístek z paláce. Když mu řekneme, že jsme tam ještě nebyli, ale určitě se tam chystáme, tak nás pouští i bez lístku. Nejdříve si prohlížíme sami 1. patro a ve spodním nám hlídač udělá výklad k malbám na stěnách i na stropě a při té příležitosti nás stáhne o 20 Rs. Na palác nám bohužel nezbývá čas. Posedíme ještě v hospůdce u cesty a v 13:00 odjíždíme do Khajuraha.

Řidič cestu zvládne urazit za 3 hodiny. Ubytujeme se v hezkém pokoji s výhledem na zahradu. Hotel se jmenuje Surya a stojí nás to tu 450 Rs. Jdeme na oběd/večeři do drahé italské restaurace přes cestu. Bea si dává špagety carbonara a já jehněčí kostky a hranolky. Nasycení se procházíme městem. Taky se tu slaví. V obchodu s alkoholem se nás chytnou dva chlapi. Jeden prý byl v Estonsku a měl přítelkyni Češku. Za pár měsíců prý pojede do Prahy zakládat restauraci. Zašli jsme s nim na colu do jedné e-kavárny a chvíli si povídali.

Při zpáteční cestě do hotelu jsme měli v úmyslu koupit ještě pivko, ale protože Bea musela urychleně navštívit toaletu, tak jsem záležitost s pivem už nestihli vyřídit. Šel jsem potom z hotelu koupit pivo sám. Byla to ale nějaká divná břečka. Vůbec nám to nechutnalo. Říkali tomu Black Fort -> v žádném případě nebrat.

PS: dnes se mi v autě definitivně zlomila nožička brýlí, takže se už nedají používat.

Scroll to Top