Mexiko (12) – Yaxchilán, Bonampak, Usumacinta

Dnes máme objednaný výlet s cestovkou do dvou mayských měst – Yaxchilán a Bonampak. Celkově je to přes 300 km cesty, takže z hotelu vyjíždíme už v šest ráno. Přibíráme ještě jednoho kluka a potom dvě holky. Auto je plné do posledního místa. V půl osmé se koná zastávka na snídani, kterou máme dokonce v ceně. Výběr je bohatý – vajíčka, rýže, fazole, placky, maso v nějakém listu, sladké pečivo a spousta ovoce. Po snídani pokračujeme v cestě až přijíždíme k hraniční řece mezi Mexikem a Guatemalou – Usumacinta. Tam přesedáme na loďky plujeme ještě 20 km do Yaxchilánu.

Ruiny ukryté v hustém porostu pralesa jsou krásné a kdyby tu nebyl autobus Němců, tak je to dokonalý zážitek. Na prohlídku máme dvě hodiny a pak se vracíme zpět do přístavní vesnice na oběd, který je také v ceně. Od rána v naší výpravě panuje dobrá nálada. Vtipkuje se především na Bendův účet. Před odjezdem loďkami na Yaxchilán chudák zřejmě potupně vrhnul, což se mu připomíná i před obědem. Tentokrát to v sobě udrží. Po obědě vezmeme v rychlosti ještě místní minimuzeum a pokračujeme do Bonampaku.

Malinké naleziště je opět schované v džungli a těsně před ním je třeba přestoupit na místní dopravu, kterou obsluhují Lacandonci. Přelézáme z auta do auta a v Bonampaku pak strávíme příjemnou hodinu. Hlavní atrakcí jsou zde zachovalé nástěnné kresby. Po prohlídce se vracíme zpět na přestupiště. Bea si cestou od Saši půjčuje knížku o Palenque. Přeskupíme se zpět do našeho auta a na žádost Olomouce se jedeme ještě podívat do Lacandonské vesnice, kde nás uvítá jeden zmodernizovaný Lacandonec. Stihneme si udělat několik fotek a jedeme zpět. Beata pak zjišťuje, že v předchozím autě zapomněla půjčenou knížku o Palenque. Saša není nadšená, ale nedělá z toho aféru. Dlužíme jí 40 pesos.

Vracíme se do hotelu a pozorujeme krásnou krajinu kolem. Do Palenque přijíždíme už za tmy, jsme celkem najezení a jdeme už pouze na jugo. Bea mrkvový, já něco jako mléčný shake s ovesnými vločkami, který je perfektní. Ve městě ještě obhlédneme možnosti na zítřejší snídani a jdeme spát.

Scroll to Top