Mexiko (11) – Aqua Azul, Palenque

Výjezd se San Cristobal do Palenque je naplánovaný na 07:15. V sedm jsme na nádraží, ale odbavování cestujících jim jde pomalu, takže odjíždíme až v 07:40. Cesta ubíhá bez problémů a po jedenácté jsme na křižovatce k Aqua Azul. Tam nás odchytávají dva taxikáři a Saša dohodne, že nás hodí do Aqua Azul a potom do Palenque. Cestou k Aqua Azul vidíme domorodce se spuštěnými lany přes cestu, které (jak jsme slyšeli) natáhnou a zablokují tak autům cestu. Nespustí je dál dřív, než posádka auta zaplatí výpalné. Na nás to naštěstí nezkoušejí.
 

V Aqua Azul máme tři hodiny a půl hodiny volného času. Jedná se o dlouhý systém kaskád s nádherně modrou vodou. Jdeme nejdřív cestičkou nahoru (asi 45 minut) a když už řeka začíná vypadat příliš divoce, tak se vracíme zpět. Po cestě si koupíme mango v kelímku a malé banánky. Dole na trávě pod stromem rozložíme ručníky a zahajujeme opalování a koupání. Kolem se motají děti prodávající jídlo a sem tam i nějaký ten bezprizorní pes. Ve tři odjíždíme (je to první taxi, kterému se do kufru vejdou všechny naše batohy – jinak musím mít ten svůj vždy na předním sedadle mezi nohama).

V pět jsme v Palenque a ubytujeme se v Posada Shalom. Příjemné pokoje s větráky – hned se osprchujeme a v šest vyrážíme do města. Celkem díra, ale kolem náměstí se dá najít několik fajn restaurací a obchodů. Na náměstí na stromech žijí neskutečně uřvaní ptáci. Skočíme na poštu a pak se najíst – menu za 45 pesos s pivem. Pak už spát.

Scroll to Top