Mexiko (10) – San Juan Chamula, San Lorenzo Zinacantán

Hned po snídani (zašli jsme do jednoho podniku a dali si amoletu se sýrem a jogurt s ovocem, k tomu čaj a káva a džus – svělý začátek dne) vyjíždíme colectivem do indiánské vesnice San Juan Chamula. Na náměstí se koná trh, kde se prodává především ovoce. Šli jsme do kostela a čekalo nás tam opravdu něco nevšedního. Indiáni zde praktikují vlastní pojetí křesťanství. V kostele nenajdete žádné lavice, ale všichni sedí na zemi posypané borovicovým jehličím. Zapalují spousty svíček u nichž si nahřívají colu, fantu apod. Modlí se, mezi nimi si zatím hrají děti, a světlo z oken, která jsou pouze na jedné straně, prosvětluje hustý kouř. Mystika tohoto místa zasáhne každého návštěvníka.

Potom si dáváme dvě hodiny rozchod. Tento čas využíváme na nákup suvenýrů – svetr s dlouhou kapucí pro Jou a pončo pro mamu. Na trhu pak ještě pohled a banány. Prodávají zde především indiáni, kteří věří, že fotografování bere lidem duši. Proto se ani nesnažíme moc fotit. Nápoje s bublinkami si v kostele nahřívali, protože po jejich požití se snáze krká, čímž duše vychází z těla a dostává se tak do spojení s Bohem. Spatřili jsme zde také jakýsi sněm místních, kteří stáli na jedné straně náměstí ve velkém kruhu, ale neslyšeli jsme je celou dobu nic povídat. Také jsme zahlédli inidánku s malým albínkem – zvláštní pohled.

Před polednem se přesouváme do druhé vesnice San Lorenzo Zinacantán. Tady je o hodně méně turistů. Jdeme do kostela, ale už to není jako v Chamule. Ta nejde překonat. Vydáváme se s malým klukem a dvěma indiánkami k nim domů, kde nám zřejmě jejich babička ukazuje, jakým způsobem se vyrábí místní oblečení. Střihnem několik fotek, dáme dětem nějakjé drobné a jdeme do muzea. Opět je zde k vidění ukázka místního folkloru – tkaní látek, pečení placek. Ještě několik fotek krásných hor kolem a přesouváme se colectivem zpět do San Cristobal de las Casas, kam přijíždíme asi ve dvě.

Máme dvě hodiny volno (zalévací těstoviny – voda z restaurace naproti hotelu + internet v hotelu) a ve čtyři jdeme do muzea NA-BOLOM, kde se dozvídáme o životě indiánského kmene Lacandonců. Vede nás průvodce, který dělá výklad v angličtině. Procházíme dům, zahradu, všude jsou spousty fotek, které pořídila paní Blomová a končíme filmem.

Po prohlídce jdeme do města a dáváme si menu v restauraci Mirador – já steak a Bea enchiladas. Před tím ještě polévku (azteka pasta) a jako předrkm rýži. V restauraci jsou cedulky s nápisem „Vítáme Vás“ v různých jazycích. Čeština ale chybí. Napíšeme to na druhou stranu účtenky a říkáme chlapíkovi, co nás obsluhuje, ať si to tam přidá. Usmívá se od ucha k uchu a dokonce to i správně vysloví.

Jdeme si ještě nakoupit snídani (jogurty a mufiny) a pak už do hotelu.Pořádně sbalit batohy, protože ráno nás čeká odjezd už v 06:30, tak abychom byli řádně připravení.

Scroll to Top