Mexiko (4) – Mexico City

Aqua pumpa spustila v 06:15 ráno. Už jsme na to nějakou chvíli čekali…a dočkali se. V noci, místo spánku, jsme poslouchali zvuky hotelu – bzučák při otvírání dveří, pláč dětí, itnimní chvilky, sprchy, splachování záchodů. Bea vyběhla koupit snídani (muffiny a skořicové koláče), uvařili jsme si čaj a posnídali v patiu. Příšla šéfka hotelu a výměnu pokoje posvětila. Věci jsme si ještě nechali v pokoji původním s tím, že se přestěhujeme večer.

V 09:00 jsme vyrazili do města. Nejdříve Zocalo (Plaza de la Constitución). Tam jsme začali katedrálou – Catedrala Metropolitana. Jde o největší katedrálu v Americe a největší barokní katedrálů vůbec. Katedrála stojí na místě, kde se původně nacházela aztécká chrámová pyramida Templo Mayor. Je to velký chrám se dvěma věžemi, které jsou zakončeny obrovskými kamennými zvony. Zrovna dnes je popeleční středa a lidé si chodí ke knězi pro křížek z popela na čelo. Vedle katedrály je přistavěná kaple Sagrario Metropolitano. Z dálky vypadá celý komplex trochu nakřivo, jak se stavby propadají na vysychajícím blátivém podloží.

Následuje Palacio Nacional. Sídlo prezidenta. Budova zabírá celou jednu stranu náměstí a jeho délka činí 200 metrů. Před nástěnnými malbami Diega Rivery jsme proletěli historii Mexika, která po čase začala být poněkud nepřehledná a únavná. Nicméně murály samotné byly zajímavé. Ještě jsme se podívali na zahrady za prezidentským palácem a přesunuli se hned vedle k Templo Mayor. Jedná se o místo, kde byly odkryty základy aztécké pyramidy a nyní je zde umístěno muzeum. Vstupné 38 pesos/osoba.

Po obědě jsme se vydali ulicí Madero k parku Alameda. Vlezli jsme do Palacio de Iturbide, který je zrekonstruovaný bankou Banamex a v přízemí byla výstava obrazů. Kousek dál se nachází Casa de los Azulejos. Kachličkový dům s restaurací a fontánou. Několik lidí šlo na vyhlídku do Torre Latinoamericana (terasa se je umístěna ve výšce 139 metrů – snímky dokládají, že výhled stojí za to, ale kdo šetří, nevidí nic :o), ale my jsme šli v mezičase do kostela San Francisco. Opět je zde spousta lidí, kteří si šli pro popelové křížky na čelo).

Téměř naproti věži stojí Palacio de Bellas Artes z bílého mramoru. Šli jsme pouze do přízemí, kde se ještě nemuselo platit vstupné.  Po prohlídce parku Alameda jsme ukončili oficiální část programu a dali si rozchod.

Chvíli jsem se už jen sami dva toulali po městě. Stihli jsme si ještě prohlédnout poštu a náměstí Plaza San Domingo – neuvěřitelně špinavé a plné odpadků a lidí, kteří posedávají na zemi a prodávají své rozličné zboží. Vrátili jsem se pak na Zocalo – mexická vlajka, která tu přes den visela, již byla stažená. Jdeme už do hotelu.

Překvapení. Personál nám přenesl věci do nového pokoje. Bea se osprchovala a spí. Já jsem ještě absolvoval setkání skupiny, kde jsme se domluvili na zítřek. Odchod bude v 08:00 z hotelu. Je třeba jít spát.

Scroll to Top