Mexiko (2005)

Mexiko (4) – Mexico City

Mexico City je hlavní město Mexika. Leží ve vnitrozemí, vysoko v horách (2250 m n. m.) a s počtem obyvatel kolem 9 milionů je jedním z největších měst na světě.

Mexiko (5) – Teotihuacán

Velkolepé pyramidy se tyčí v údolí, na značném prostoru, dobrých 5 km dlouhém a skoro 3 km širokém. Teotihuacán byl náboženským centrem, kde se scházely desetitisíce lidí.

Mexiko (6) – Puebla

Traduje se, že právě v místních klášterních kuchyních vznikl ikonický pokrm mole poblano – kuřecí, krůtí anebo vepřové maso v omáčce z hořké čokolády, skořice, rajčat a chilli. Celý pokrm je pak posypán sezamovými semínky.

Mexiko (7) – Monte Albán

Monte Albán bylo nejvelkolepější zapotécké město a jedno z nejstarších kultovních míst Mezoameriky, které svědčí o bohaté historii předkolumbovských kultur.

Mexiko (8) – Mitla, Oaxaca

Mezcal je ta pálenka s červem na dně lahve. Pravý mezcal se vyrábí především v mexickém státě Oaxaca a vesnice Mitla je pak naprosté mezcalové centrum. Naleznete zde ale také historické stavby se složitými mozaikami geometrických tvarů, vlysy a ornamenty.

Mexiko (13) – Palenque, Misol-Ha

Palenque (UNESCO) – působivé mayské památky uprostřed džungle, Palác, Chrám nápisů s hrobkou vládce Pacala, skupina chrámů Kříže a další mayské stavby.

Mexiko (14) – Tulum

Z 12 metrů vysokého skaliska již po staletí shlíží Tulum na azurové vody Karibského moře a podává svědectví o jednom z posledních měst obývaných velkými Mayi.

Mexiko (16) – Chichén Itzá, Valladolid

Chichén Itzá (UNESCO) bylo jedním z největších měst mayské civilizace na Yukatánském poloostrově. Nejznámější stavbou v Chichen Itzá je Kukulkánova pyramida. Během jarní a podzimní rovnodennosti při západu slunce vytváří světlo speciální efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se plazily po boku pyramidy.

1517734106224-utdti4887esqv965-7u7cxl8an82gapl5.jpg
Mexiko (17) – Merida, Uxmál

Nejvýznamnější stavbou v Uxmalu (UNESCO) je Čarodějova pyramida s oválným půdorysem a příšerně strmým schodištěm. Jedná se o jedinou zaoblenou pyramidu vůbec.

1517735656303-imyc1t0lpbuxx0yc-y2i7vlw8xulhqea3.jpg
Mexiko (18) – Villahermosa, La Venta

Olmékové tesali z kamene obrovité hlavy, které jsou hlavním poznávacím znamením jejich kultury. Hlavy byly vytesány vždy z jednoho bloku sopečného čediče. Některé byly zakopány nebo přetesány na nové podoby, některé byly zničeny patrně při dobytí novou civilizací.

Mexiko (21) – Xochimilco

Xochimilco (UNESCO) – síť umělých kanálů a ostrovů, které tady Aztékové vybudovali, svědčí o jejich snaze vybudovat uprostřed nehostinné přírody příjemné město pro život. Ve městě se zachovalo staré jádro postavené v době koloniální.