Rowlingová, J. K. – Harry Potter a prokleté dítě

J. K. Rowlingová – Harry Potter a prokleté dítě

KLÁRA KOLÁŘOVÁ – Reflex 20.10.2016

J. K. Rowlingová dlouho tvrdila, že po sedmém dílu se už k Harrymu Potterovi nevrátí. Sága je uzavřená a ona se ted’ chce věnovat novým příběhům. Do jisté míry toto prohlášení neporušila u scénáře divadelní hry Harry Potter a prokleté dítě, který v Česku vydalo nakladatelství Albatros, fungovala Rowlingová pouze jako jedna ze tří autorů námětu. Samotný text pak napsal Jack Thorne.

Na tomto místě si dovolím krátkou osobní odbočku. Knihy o Harrym Potterovi výrazně formovaly moje dětství a dospívání. První díl jsem četla, když mi bylo jedenáct, a celé léto jsem pak čekala, jestli přece jen nepřiletí sova, abych mohla namísto na osmiletý gympl nastoupit do čarodějnické školy. Přestávky mezi dalšími potterovskými pokračováními jsem si krátila pročítáním webů s fanfiction, kde příznivci ve svých textech rozvíjeli některé zajímavé motivy nebo rovnou odvážně nabízeli konec celé ságy. V těch nejlepších pak autoři používali svět Harryho Pottera pouze jako kulisu pro vlastní příběhy.

Harry Potter a prokleté dítě není špatný text ale nijak nepřekračuje rámec vydařené fanfiction. Albus, mladší syn Harryho Pottera a Ginny Weasleyové, má pocit, že nenaplňuje očekávání svého okolí, a co hůř, ani svého slavného otce. Jeho jediným přítelem je Scorpius, potomek Dracka Malfoye. Oba chlapci pak společně ukradnou obraceč času, aby cestovali do minulosti a pokusili se tak zachránit jednu z postav, která kdysi zemřela během turnaje tří kouzelnických škol. Před čtenářem se tak rozvíjí hned několik paralelních realit. Tento princip je sice zpočátku zábavný, ale poněkud neobjevný a ve světě Harryho Pottera, jenž obvykle překypuje nápady, vlastně trochu nudný. Jádrem textu je pak komplikovaný vztah Harryho a jeho syna Albuse. To je rozhodně vydařená linka, ale bylo nutné kolem toho budovat celý samostatný příběh, respektive divadelní hru?

Harry Potter je výdělečný fenomén. Pod vším tím úspěchem ale nikdy nepřestal být především chytře vystavěnou knižní sérií pro děti i dospělé. Harry Potter a prokleté dítě je pak jakýmsi zbytným dodatkem a varovným nahlédnutím do paralelní reality odhalujícím, co všechno by se mohlo stát, kdyby autorka nerozumně nastavovala příběh brýlatého hrdiny dál a dál.


J. K. Rowlingová: Harry Potter a prokleté dítě. Přeložil Petr Eliáš. Albatros 2016, 431 stran.